Статьи для инженеров

Лаборатория Dystlab

Технічна освіта: від традиційних підходів до сучасних інженерних інкубаторів

Засновник та керівник Дистлаб Віталій Артьомов дав інтерв'ю українському інтернет-виданню "Imena.UA".

Що являє собою проект Dystlab, що він пропонує користувачам?

Лабораторія соціальних інновацій Dystlab працює над створенням системи, яка б забезпечила повний цикл розвитку інженерних кадрів, починаючи від базової технічної освіти і закінчуючи менторством і супроводом інженера безпосередньо у його професійній діяльності.

Розуміючи, що система технічної освіти перебуває у певній стагнації і ця криза постійно поглиблюється не тільки в Україні, а й загалом в СНД, ми створили цей проект як швидкодіючу програму порятунку інженерної освіти. Восени 2015 року наша команда відкрила Інтернет-портал, на якому професійні інженери, механіки, архітектори представили програми своїх авторських онлайн-курсів для підготовки фахівців різних спеціальностей. Таким чином, молоді фахівці та усі, кого цікавить інженерна справа, отримали можливість спілкуватись з досвідченими колегами, підвищити кваліфікацію та отримати професійну підтримку власних проектів.

Сьогодні Dystlab є інтернаціональною спільнотою, у якій приймають участь мешканці з СНД, Європи, Америки (більше 6000 осіб), однак засновники і ядро команди — українці.

Хто є цільовою аудиторією проекту Dystlab Education?

Коли ми тільки обговорювали ідеї проекту, то орієнтувались на традиційно масового споживача освітніх послуг — студента технічного ВНЗ. Однак цей прогноз не справдився, тому що більшість студентів сьогодні ізольована від світу практики і не бачить значної необхідності у підвищенні власної експертизи на курсах.

Виявилось, що цільовою аудиторією Dystlab Education є молоді люди віком від 25 до 34 років, які вже працюють за фахом і хочуть покращити свої компетенції. Їх частка перевищує 90% від загальної кількості усіх наших слухачів. Тобто можна стверджувати, що у даному форматі це — курси для молодих фахівців. Хоча є і люди віком за 50, які змінюють професію та обирають інженерні напрямки.

Технічна освіта: від традиційних підходів до сучасних інженерних інкубаторів | Dystlab

Чи можуть проходити у вас навчання спеціалісти без інженерної освіти, але з бажанням реалізувати себе в цій професії?

По-перше, хочу зазначити, що наявність освіти ще не є доказом знань, і навпаки. Головним чинником для пізнання світу є власна мотивація.

Як побудована класична система технічної освіти? Спочатку — шкільна фізика і математика, потім — кілька років фундаментальних дисциплін у виші, і тільки на старших курсах — дійсне знайомство зі спеціальністю. Можна сказати, що до цього моменту студент "мандрує у тумані", бо не бачить кінцевої мети свого навчання, а отже не може скласти для себе план дій. Проблема і в тому, що програма навчання у вишах дуже осереднена. Та навіть коли студент доходить до прикладних речей, основна частина попередньо вивченого матеріалу з пам'яті зникає.

Тому основним пріоритетом у Dystlab є надання якісних освітніх послуг інженерам без прив'язки до отриманої раніше освіти.

У нашому проекті слухач бачить ціль власної освіти, і у відповідності до цієї цілі складається програма його навчання. Все це — індивідуальний, персоналізований підхід, тому що у кожній сфері своя фахова специфіка. Якщо клієнт не дуже чітко розуміє аспекти власної професії, наші фахівці допомагають йому зорієнтуватись і обрати найбільш актуальні курси. Тут стає у нагоді попереднє спілкування у месенджері, безкоштовні пробні заняття тощо: слухач спілкується з консультантом, ставить йому питання, і тільки після цього спілкування приймає рішення про подальше навчання.

Ми дуже багато уваги приділяємо психологічному "підлаштуванню" слухача і консультанта, щоб на час навчання створити дружню неформальну атмосферу і досягти максимального результату.

Таким чином, наші слухачі можуть не турбуватись про відсутність окремих знань або освіти загалом — консультанти врахують усі "пробіли" у системі знань та адаптують свої курси у відповідному напрямку.

Як організовано навчальний процес? Це лише дистанційні заняття? Чи потрібно слухачам курсів фізично бути присутніми в певному місці для отримання навчальних матеріалів чи складення іспитів тощо?

Навчальний процес поки що організовано цілком дистанційно. Не виключаю, що у майбутньому, можливо, ми запровадимо нові формати взаємодії зі слухачами на кшталт очних зустрічей, тренінгів, семінарів, але на даний момент формат онлайн-освіти дозволяє задіяти у навчальному процесі максимальну кількість високопрофесійних фахівців, які просто не мають можливості залишити свої робочі місця. Особливо це стосується іноземних (запрошених) менторів.

Взагалі, з бурхливим розвитком Інтернет-технологій, онлайн-освіта стає все більш схожою на фрілансову трудову діяльність. На мій погляд, для сучасного студента дуже важливо не прив'язуватись до якогось конкретного місця, а навпаки — бути максимально вільним і мобільним. Це дозволяє, наприклад, поєднувати навчання з роботою, або подорожувати і одночасно займатись розвитком власних компетенцій.

Як сформована навчальна програма? Вона спирається на вимоги державних норм та стандартів, на потреби сучасного ринку технологій чи, можливо, орієнтована на аналогічні закордонні програми?

Навчальна програма в Dystlab побудована, у першу чергу, на нагальних потребах інженерної галузі.

Нашій команді вдалось реалізувати гнучкий симбіоз з традиційно потужних у вітчизняній науці фундаментальних дисциплін (опір матеріалів, теоретична механіка) та ефективних закордонних технологій (наприклад, BIM). Таким чином, випускники наших курсів фактично є носіями концентрованих практико-орієнтованих знань, і можуть застосувати їх у професійній діяльності на території будь-якої країни СНД, та навіть за кордоном.

У такій постановці питання, державні освітні стандарти конкретної країни вже не відіграють значної ролі, тому що для сучасного роботодавця (особливо приватного) гарантами якості стають портфоліо фахівця та рекомендації освітньої установи, а не диплом державного зразка.

Чи співпрацюєте ви з державними навчальними закладами або державними органами в галузі науки та освіти? Якщо так, розкажіть детальніше про таку співпрацю.

Наш проект відкритий до співробітництва з будь-якими державними установами, проте не залежить від жодної з них.

Окремою гілкою нашої діяльності є проведення різноманітних безкоштовних заходів для студентської молоді, що націлені на підтримання престижу професії та створення професійного співтовариства. Наприклад, у жовтні 2015 року наша команда організувала івент для інженерів-початківців Engineers Talks, який ми провели у Дніпропетровську. Потім створили соціальну мережу для інженерів DS Community. Проводимо конкурси, хакатони. Багато всього...

Отже, користуючись нагодою, запрошуємо навчальні заклади, державні та приватні установи підтримати наші ідеї та залучитись до розповсюдження цієї інформації серед студентів та молодіжних осередків.

Що отримують випускники Dystlab Education по закінченні навчання і як організовано процес працевлаштування?

Передусім, випускники отримують навички, необхідні для подальшої роботи.

Щодо працевлаштування — більшість наших слухачів уже мають постійну роботу. Проте, після навчання на курсах ми продовжуємо взаємодіяти з нашими клієнтами. Інколи буває, що до нас звертаються компанії-роботодавці з проханням порекомендувати їм наших слухачів як фахівців гарантованого рівня.

Яким коштом існує проект, чи шукаєте ви інвесторів для розвитку та розширення своєї діяльності?

Наразі проект є самоокупним і підтримується власним коштом. Однак, ми хотіли б зустріти відкритих до співпраці менторів, за допомогою яких змогли б масштабувати бізнес та увійти до міжнародного ринку подібних послуг.

Технічна освіта: від традиційних підходів до сучасних інженерних інкубаторів | Dystlab

Поділіться планами, що нового з'явиться в проектах Dystlab?

Ми не хочемо миритись з ситуацією, коли талановита молодь розчаровується в обраній професії та змінює пріоритети тільки за браком професійного досвіду.

З цією метою активно розробляємо проект Dystlab Job, який дозволить студентам технічних спеціальностей проходити стажування у професійних фахівців без відриву від основної діяльності. Така схема передбачає участь у реальних (не навчальних) проектах під керівництвом досвідчених менторів, а з іншого боку — для студента з'являється можливість заробити реальні гроші і, одночасно, сформувати власне професійне портфоліо. Тобто він зможе зарекомендувати себе фахівцем початкового рівня (так званого рівня Junior) ще до випуску з вищого навчального закладу. Знову ж таки, за відсутності навичок, необхідних для стажування, завжди є можливість швидко засвоїти ту чи іншу технологію на наших курсах, і повернутись до роботи.

Плануємо зробити Dystlab своєрідним інженерним інкубатором, який прокладе міст між вітчизняними фахівцями та міжнародною інженерною спільнотою, завдяки спільній проектній співпраці та колаборації.

Джерело: imena.ua

 
Tags:

Будем на связи

Dystlab™ — торговая марка, зарегистрированная в Государственном реестре свидетельств Украины на знаки для товаров и услуг 26.02.2018, знак для товаров и услуг № 238304. Владелец: физическое лицо-предприниматель Артемов В. Е., ЕГРПОУ/ИНН: 3003314690

  • dummy +38 095 812 2046 (Viber / WhatsApp)

  • dummy +38 068 356 3002 (Telegram)

  • dummy info@dystlab.com

Подписка

© Copyright Dystlab™ 2020. All rights reserved. Design by JoomShaper

Search